عکس و بیوگرافی بازیگران وخوانندگان قدیمی

با لیلا فروهر از دیروز تا به امروز

کودکی لیلا در کنار پدر و مادر

پدر لیلا

مزار پدر لیلا

 

لیلا فروهر ستاره موزیک و سینمای ایران در چهارم اسفند ماه  در شهر اصفهان و در خانواده ای هنرمند دیده به جهان گشود. پدرش جهانگیر فروهر اشراف زاده بود که به ارزشهای اشرافی پشت پا زد و وارد عرصه هنر و سینما شد . او در بیش از 80 فیلم سینمای ایران به ایفای نقش پرداخت .

مادرش فرنگیس فرحزادی نیز از بازیگران سینمای ایران به شمار می رود . لیلا از بدو تولد دوران کودکیش را با گامهای کوچکش در کنار پدر و مادر و نامهای بزرگ تاتر ایران همچون ارحام صدر بر تاتر سپاهان اصفهان سپری کرد . او در سال 1344 با فیلمهای "مراد و لاله " و "خروس جنگی " وارد سینمای ایران شد و با سن و سال کمی که داشت از پرکارترین هنرمندان ایران بشمار میرفت تا جایی که به او لقب " کودک خردسال سینمای ایران " را دادند.از درخشانترین فیلمهای لیلا فروهر میتوان به فیلم "سلطان قلبها" به کارگردانی محمد علی فردین اشاره کرد.بازی درخشان و هنرمندانه لیلا با همه کودکیش در این فیلم  اعث شد فردین جشن تولد 9 سالگی لیلا را در سندیکای هنرمندان برایش برزار کند جشنی که لیلا از آن به عنوان بهترین هدیه زندگی خود یاد می کند . او تا سال 1358 در بیش از 45 فیلم سینمای ایران به ایفای نقش پرداخت. 

لیلا در نوجوانی در محضر استاد تاجبخش به تعلیم آواز و سه تار پرداخت و در سن 14 سالگی جاودانه ترین اثرش را به نام "شمیم" با ارکستری 40 نفری و در کاباره میامی اجرا نمود و آغازگر راهی شد که تابه امروز ادامه دارد. 

پس از انقلاب در نوامبر 1986 از ایران خارج شد و فعالیت هنری خود را در خارج از کشور با یاری خواهرش " فریبا فروهر " آغاز نمود.لیلا فروهر تا به امروز بیش از 20 آلبوم ترانه به بازار عرضه کرده و صدها کنسرت موفق در سراسر دنیا اجرا نموده که از باشکوترین و به یادماندنی ترین کنسرتهایش می توان به شب سوم اگست 2003 در سالن کداک تیتر اشاره کرد.شبی که همگان آن را به نام شب لیلا فروهر در دفتر خاطرات خود ثبت نمودند. 

لیلا فروهر را میتوان از نوابغ موسیقی دنیا بشمار آورد چرا که او از معدود کسانیست که توانایی اجرای تمام سبکهای موسیقی را دارد.به همان زیبایی که ترانه های پاپ میوزیک می خواند به همان زیبایی آثار اصیل ایرانی را اجرا می کند و توانایی اجرای ترانه به زبانهای مختلف دنیا را دارد.او در سال 1996 آلبومی به نام "Plant Of Harmony" را بازار عرضه کرد که به بیش از 9 زبان ترانه اجرا نموده از جمله ارمنی،انگلیسی،ایتالیایی،عربی، افغانی،اسرائیلی،ترکی ، یونانی و ترانه های فولکلور ایرانی ... 

لیلا هنرپیشه قدرتمندیست ، او با استیج و نور و صدا از کودکی آشناست و استعداد بی نظیری در اجرای برنامه های زنده دارد.... 

لیلا فروهر در 19 آگست 2004 بر روی کشتی عشق آغاز زندگی مشترکش با یک ایرانی موفق و یک چهره آشنا و محبوب و مطرح ایرانی با اسی نبی جشن گرفت و تا به امروز زندگی با عشق را همراه با همسر و خانواده اش سپری می کند و همچنان با آثار زیبایی که هر سال  عرضه می کند  برای دوستدارانش پیام آور عشق و صلح و محبت است . قلب های بیشماری در ایران و سراسر دنیا به عشق لیلا می تپد... به راستی شایسته است که او را شاهدخت موسیقی ایران بنامیم.


آلبوم ها


* ۲۰۰۷ - ماه من
    * ۲۰۰۵ - یک بوسه
    * ۲۰۰۳ - کنسرت زنده در کداک تئاتر
    * ۲۰۰۱ - قصه تو , قصه من
    * ۲۰۰۰ - تصویر
    * ۱۹۹۹ - یک صمد و دو لیلا
    * ۱۹۹۹ - دیدار (با شهرام شب پره)
    * ۱۹۹۸ - قصه عشق
    * ۱۹۹۷ - دنس بیت
    * ۱۹۹۷ - planet of harmony
              -  قصه عشق
    * ۱۹۹۶ - سراب
    * ۱۹۹۵ - طپش
    * ۱۹۹۴ - اتل متل (با ابی)
    * ۱۹۹۲ - شانس
    * ۱۹۹۱ - هدیه (با شهرام صولتی)

ترانه

    * ۱۹۹۴ - دو پرنده
    * ۱۹۹۳ - همسفر


پارس ویدئو

    * ۱۹۹۹ - قهرمانان وطن (اندی و داریوش اقبالی)
    * ۱۹۹۴ - پرندها (مهستی و شهرام صولتی)
    * ۱۹۸۸ - مخمل نازفیلم ها


    * باغ بلور
    * شب آفتابی
    * اضطراب
    * گناه زیبایی
    * آرامش در خضور دیگران
    * سلطان قلبها
    * مهمان
    * چهار خواهر
    * ایمان
    * قفس طلایی
    * مراد و لاله

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم مرداد ۱۳۸۷ساعت   توسط سایه  |